Basında Meditasyon ve Yoga

BASINDA MEDITASYON ve YOGA

“BU YIL MUTLAKA MEDITASYONA BAŞLAYIN”

ABD’nin en ünlü doktorlarından Prof. Mehmet Öz, her yıl yaptığı sağlık tavsiyelerinin yenisini açıkladı
Bugüne dek alkolü azaltma, balık yağı hapı içme ve topuklu ayakkabıdan uzak durma gibi tavsiyelerde bulunan ünlü doktor 2011 yılında herkesin meditasyona başlamasını tavsiye etti. Meditasyon yapmanın kalp krizi riski yaratan faktörleri zayıflattığını söyleyen Öz, “Bir kalp cerrahı olarak stresi çok önemsiyorum. Meditasyon stres ve stres kaynaklı rahatsızlıkları azaltıyor” dedi.

MECLISTE ÖĞLE ARASI YOGA SAATI

Meclis yeni dönemde personeline ve milletvekillerine farklı hizmetler sunacak
02 Eylül 2011 Cuma, ESRA YAZDIÇ / GAZETE HABERTÜRK

Dünyada ve Türkiye’de pek çok ünlü ismin merak sardığı yoga şimdi de Meclis’e girdi. 1 Ekim’de açılacak Meclis’te personeli artık yoga ile rahatlayacak. Meclis Genel Sekreterliği personelin ve milletvekillerinin doğru yaşam tekniklerini öğrenmeleri için Meclis’te yoga dersleri verileceğini duyurdu.

 

KISA MEDITASYON BILE ZIHNI AÇIYOR.

Bir haftadan kısa bir süre yapılan meditasyonun bile dikkatin artması ve zihnin açılmasında kayda değer bir gelişme sağladığı belirtildi. Oregon Üniversitesi’nden Dr. Yi-Yuan Tang’ın başkanlığındaki Çinli üniversite öğrencilerinin araştırmasında ise 5 gün boyunca 20 dakikalık bütünleyici beden-zihin meditasyon eğitimi seanslarının dikkati artırdığı, genel ruh halinde iyileşme sağladığı, endişeyi, depresyonu, kızgınlığı ve yorgunluğu azalttığı saptandı.

UNUTKANLIÄžIN ILACI MEDITASYON.

* Unutkanlık, beynin çok yorulduğunun bir işareti midir?
Unutmak, hafıza yorgunluğundan kaynaklanır. Genellikle önemsenen şeyler unutulmaz. Beyin önem sayısına göre olayları çöpe atar. 40 yaşından sonra, herkeste unutkanlıklar olur. Bunu geciktirmek elimizdedir. Iyi beslenerek, kan şekerini sabit tutarak, spor ve beyin jimnastiği yaparak; unutkanlığı minimumda tutabiliriz. Beyin daha erken yaşlarda fire vermeye başlasa da, yaşlanma 40’lı yaşlardan itibaren gerçekleşir. Beyni stresten uzak tutmanın yollarından biri meditasyondur.

EN GÜÇLÜ AÄžRI KESICI!
Size yaşamı zindan eden baş ağrılarından şikayetçiyseniz bir dahaki sefere ilaç aramaktansa meditasyon yapmayı deneyin.Evet, şaka yapmıyoruz. Amerikalı araştırmacılara göre meditasyon en güçlü ağrı kesicilerden bile daha etkili olabilir.
Ayrıca öyle ciddi bir meditasyon geçmişiniz olmasına da gerek yok. Uzmanların daha önce hiç meditasyon yapmamış kişiyi gönderdiği 20 dakikalık dersler sonrasında bu kişilerin, odaklanmada ciddi aşama kaydettiklerini gördü.
Gönüllüler bir dizi beyin taramasına da tabi tutuldu. Beyinlerinin görüntüsü kaydedilirken sıcak bir cisimle bacaklarına baskı uygulanıyor ve acı yaratılıyordu. Uzmanlar görüntülere baktığında uzmanların meditasyon yaparken daha az acı duyduğunu gördüler.
Ayrıca katılımcılardan cismin ne kadar acıttığını derecelendirmeleri de istendi. Meditasyon yaparken %40’lık bir oranda daha az acı hissettiklerini belirttikleri ortaya çıktı. Morfinin bile acıyı sadece %25 oranında azalttığını belirten uzmanlar meditasyonun çok daha etkili olduğunu kanıtladıklarına inanıyorlar.

Yoga Nedir?
Yoga, bireye fiziksel, yaşamsal, zihinsel, duygusal ve ruhsal katmanlarda sağlık ve doğallık kazandırır.
“Yoga” kelime olarak “birleşmek, bütünleşmek” demektir. Yoga yaparak beden, zihin ve ruhu bütünleştirerek dengeli ve uyumlu çalışmalarını sağlarız. Maalesef günümüz modern yaşam tarzında sürekli strese maruz kalmaktayız. Böyle bir atmosferde yoga, sağlık ve iyiliğimizi korumak adına bize basit ama işlevsel açıdan çok güçlü teknikler sunar. Örneğin:
Yapılan bilimsel araştırmaların sonuçları yoganın sinir ve endokrin sistemlerini dengeleyerek diğer sistemler ve organlar üzerinde direkt olumlu etkiler yarattığını orataya koymaktadır.
Yoga herkes ve her yaş için geliştirilmiş bütünsel bir sistemdir. Çocuklar, gençler, hamileler, orta ve ileri yaşlardaki herkes içindir.
Yogaya bşlamak için hiçbir zaman asla geç değildir.
YOGANIN YARARLARI
Yoga bizlere yaşam potansiyelimizi maksimum düzeye çıkarabilmemizi sağlayan sayısız yararlar sunmaktadır.
Sağlığımızı Koruma ve Hastalıklardan Korunma
1. Kan basıncını düşürür,
2. Nabzı düşürür/dengeler,
3. Endokrin Sistemi başta olmak üzere tüm sistemlerde masaj etkisis yaratarak organların çalışmalarını düzenler.
Zihinsel ve Duygusal Yararları
1. Kortizol -stres hormonu- düzeyini düşürür.
2. Sinir sistemini güçlendirerek uzun dönem uzun dönem stresin olumsuz etkilerini azaltır.
3. Içe dönüş ve bilinç yükselmesi sağlar
YOGA TERAPI
Binlerce yıllık bilgeliğin geliştirdiği bütünsel bir sistem olan Yoga, günümüze orjinal haliyle ulaşabilmiş ve çağımızda da bilimsel çalışmalarla derin ve kalıcı etkileri kanıtlanmıştır. Yoga Terapi birçok hastalığın tedavisinde etkin biçimde kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları:
• Obezite,
• Romatizmal hastalıklar,
• Depresyon,
• Sindirim sistemi bozuklukları,
• Sinir sistemi rahatsızlıkları.
ÇOCUKLAR IÇIN YOGANIN YARARLARI
• Uzun süre odaklanabilme ve yüksek konsantrasyon sağlar.
• Denge ve koordinasyon geliştirir.
• Kasları güçlendirir ve esneklik kazandırır.
• Bedenin genel sağlığını korur.
• Algıları güçlendirir.
• Hafızayı güçlendirir, okuduğunu anlama ve tutma yeteneğini artırır.
• Etkili konuşma yeteneği kazandırır.
• Rahatlama ve gevşeme teknikleri öğretir.
• Yaratıcılığını zenginleştirir.
• Öğrenme sürecini destekler, hızlandırır.
• Stresle başaçıkma tekniklerini öğretir.
• Her yaştaki çocuğun ufkunu genişletmeleri için özel metotlar sunar.
KURUMSAL YOGA
Sürekli stres altında çalıştığınızı mı hissediyorsunuz?
Gün boyunca bilgisayar karşısında oturup sırt ve omuz ağrılarından mı şikayet ediyorsunuz?
Kendinizi sabah uyandığınızda bile yorgun mu hissediyorsunu?
Kısa sürede konsantrasyonunuzu mu kaybediyorsunuz?
Yukarıdaki soruların en az birine bile cevabınız “evet” ise yogaya başlamanızın zamanı çoktan gelmiş demektir.
Modern yaşamın sağladığı olanaklara karşılık maruz kaldığımız stres iş yaşamında da fiziksel ve zihinsel problemlere yol açarak çalışma performansının düşmesine neden olmaktadır. Neyse ki yaşam kalitesinin sadece maddi değil fiziksel-zihinsel-ruhsal bağlamda da artırılmasının önemi konusunda artan bilinç düzeyi tüm dünyada insanları sadece bireysel olarak değil kurumsal çapta da yoga yapmaya yönlendirmektedir.
Bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre kurumsal ortamlarda yapılan yoganın başlıca etkilerini şöyle sıralayabiliriz:
• Yarataıcılığın ve genel çalışma performansının artması,
• Takım çalışması ruhunun ve uyumunun yerleşmesi,
• Özgüven ve konsantrasyon gelişimi.
Ayurveda ve Aile Hekimliği Uzmanı ve Beslenme Danışmanı Uzmanı Ender Saraç
19.09.2011

MEDITASYON RAHATLATIYOR.

Araştırmacılar, bir haftadan az bir süre yapılan meditasyonun bile dikkatin artması ve zihnin açılmasında kayda değer gelişme sağladığını bildirdiler.Daha önceki araştırmalar, aylar, yıllar süren yoğun meditasyonun dikkati artırdığı ve stresi azalttığı sonucuna varmışlardı. Ancak Çinli araştırmacılar, çok daha kısa sürede bile meditasyonun faydasının görülebileceğini tespit ettiler
Oregon Üniversitesinden Dr. Yi-Yuan Tang’ın başkanlığındaki Çinli üniversite öğrencilerinin araştırmasında, 5 gün boyunca 20 dakikalık bütünleyici beden-zihin meditasyon eğitimi seanslarının dikkati artırdığını, genel ruh halinde iyileşme sağladığı, endişeyi, depresyonu, kızgınlığı ve yorgunluğu azalttığı belirlendi. “Proceedings of the National Academy of Sciences” dergisinde yayınlanan araştırmanın sonucuna göre, 5 gün sonra yapılan dikkat ve ruh hali testlerinde, bütünleyici meditasyon grubundakilerde, sadece rahatlama seanslarına katılan kontrol grubundakilere oranla önemli gelişme görüldüğü belirtildi.Bulguların, bütünleyici meditasyonun, stresle başa çıkma, beden ve akıl sağlığı, zihnin kavrama performansını artırmadaki potansiyel değerini gözler önüne serdiği kaydedildi.

KANSERI YENEN ÜÇLÜ

Önce 57 yaşındaki işadamı Bruce Wade nadir bir kansere yakalandı. Doktorlar “6 ay yaşar dediler”. Ardından eşi Jan’e (56) göğüs kanseri teşhisi konuldu. Bu sırada köpekleri William’ın da kanser olduğu anlaşıldı. Karaciğerinin yarısı alınan Bruce Wade’in diyet ve meditasyon yoluyla kansere karşı vücut direnci sağladığı, birlikte diyet ve meditasyon uygulayan çiftin kanseri yendiği anlaşıldı. Köpekleri de vücudundaki tümor alınınca sağlığına kavuştu. Çök kötü iki yılın ardından 28 yıllık evli çift eski mutluluklarına kavuştu.

Bir cevap yazın