Iç Gözlem

IÇ GÖZLEM

Hayatımız yolunda gitmediğinde, genel olarak en az baktığımız yöndür.

Mükemmel olduğumuzu düşünmek rahatlatıcı ve güzeldir ama uzun sürmeden gerçekle bir şekilde yüzleşmek zorunda kalırız. Hayatımızda var olan ve bizi zorlayan sorunların;  köklerini ve çözümlerini hep dışarıda ararız. Bu yüzden stres veya bizi ne rahatsız ediyorsa… Bu gibi problemlerle,  hayat boyu savaşırız , geçici çözümler bulsakta ; sonunda pes etmek , kanıksamak zorunda kalırız.

Elbette herkesin, zayıf tarafları olduğu gibi güçlü taraflarıda vardır,
Sahaja Yoga Meditasyon’da yapılmak istenen ,zayıf tarafları güçlendirerek yaşam kalitemizi arttırmaktır.
Meditasyon yapmak; yani vibrasonları yani ellerimizde veya enerji merkezlerinin diğer yansıma noktalarında hissetmek; serin esinti, yanma, batma, karıncalanma hislerini fark etmek, ilk adımdır. Bunlar içsel sistemin hangi durumda olduğunu ,mantık veya yorumlama hatası yapmadan farketmemizi sağlar.
Ikinci adım içgözlemdir.
Meditasyon sırasında hissedilen herşey,  sisteminizin hangi durumda olduğunu bize hissettirir.
Her enerji merkezinin çok sayıda pozitif kalitesi bulunur,  aynı zamanda,  bunları bloke eden pek çok blokaj nedeni ile birlikte yaşamak zorundayızdır.
Örneğin;
Sol el serçe parmakta birşey hissedilirse bu; dördüncü enerji merkezinin sol tarafını işaret eder. Bu noktada hissettiğiniz, serinlik hissi, enerji merkezinin normal, dengede olduğunun işaretidir, Eğer, yine bu noktada yanma,  batma, karıncalanma hissediyorsanız, bu sol kalp enerji merkeziniz üzerinde çalışmamız gerektiğinin sinyalidir.
Kalp enerji merkezinin 12 ana pozitif kalitesi vardır.
Bunlardan bir tanesini ele alırsak; örneğin “Karşılıksız sevme kapasitesi” bunu bloke eden negativite korkularımızdır, eğer hayatımızda korkular, yerini attırdıysa, veya karşıklıksız sevme kapasitemizi yükseltme zamanımız geldiyse , bu bölgede bu çeşit sinyaller hissedebilirsiniz.
Bu 12 pozitif kalitenin hangisinin, yara aldığını, bloke olduğunu iç gözlem yaparak bulabilir ve bunu temizliyebilirsiniz.
Bunun yanı sıra ,yanma ,batma , karıncalanma hissettiğiniz;
Sağ el baş parmak; sağ ikinci enerji merkezdir;  bu öfke, reaksiyonları veya dikkatin dağıldığının,
Sol işaret parmak; sol beşinci merkezi , suçluluk duygusunu,
Sağ orta parmak ;  sağ üçüncü enerji merkezi endişelerin , dengemizi bozduğunu gösterir.
Daha sonra bu iç gözlemi kullanmak,meditasyon yapıp temizlemek,gerekir.

Bunlar kendimizi yükseltmek için fırsatlardır.

Her ne kadar ilk bakışta , karmaşık gibi görünsede,hepimiz araba kullanmaya başladığımızda bunu yapamıyacağımızı düşünmüşüzdür ama bir süre sonra bunda ustalaşırız.